בשלב ההתפתחות הראשון של התינוק הוא לומד לפעול במקביל. הוא מפעיל יד ורגל של אותו צד וכך מתקדם. בערך בגיל 7 חודשים התינוק לומד להשתמש ביד ורגל נגדית עבור הזחילה. זו התחלה של הצלבה.בפעילות מקבילה של שרירים עובד צד אחד של המח (הצד הנגדי לצד הפועל בגוף)בפעילות מוצלבת של שרירים עובדים שני צידי המח ביחד. דבר זה הוא חשוב ביותר להתפתחות הלמידה.חשוב מאד לשים לב שהילד זוחל בצורה תקינה, תוך שימוש ביד ורגל נגדית. ילד שלא עבר שלב התפתחות זה יכול להיתקל בקשיים לימודיים בעתיד ולכן שווה להתאמן איתו על זחילה גם בגיל מבוגר יותר.גם בהליכה אנו הולכים בתבנית מוצלבת של יד ורגל נגדית.

בגיל 6-7 שנים מגיע הילד ליכולת הצלבה טובה, דבר שמאפשר לו למידה טובה ומרוכזת בבית הספר.במהלך החיים חשוב מאד להתאמן הפעילות של הצלבות בין שני צידי הגוף, מכיוון שזה מאפשר יצירת קישורים בין שני צידי המח וכך לפתח את החשיבה.שלבי החיים הראשונים (גיל הילדות) הם השלבים הקריטיים ביותר לפיתוח החשיבה.בטיפול קינסיולוגי ניתן לתרגל באופן המותאם אישית למטופל, הצלבות ומעבר בין תנועות מקבילות לתנועות מוצלבות, עד שהמטופל מרגיש שליטה ביכולת זו. הצלבה והקבלה אינן רק ברובד המעשי של תרגול שרירים. יש ליכולת זו גם השפעה על דרך ההתנהלות שלנו בחיים.אדם הנוטה להקבלה יראה את החיים שלו כמלאה בדברים מקבילים שאין ביניהם קשר לדוגמא: עבודה הוא נושא אחד, משפחה נושא שני, זמן פנאי נושא שלישי וכן הלאה. לעומת זאת אדם עם נטייה להתנהגות מוצלבת, יחפש קשרים בין חלקי החיים שלו וכן בין אירועים בעבר ובהווה.

יש לנושא זה עוד רובד והא היחס של האדם לאירוע מסוים שהוא חווה. האם יתייחס לכל חלק ממנו באופן נפרד (דפוס מקביל). לדוגמא: הייתי בחתונה. היה שם תזמורת נעימה, היו ריקודים , האוכל היה טעים וכו', או יתייחס לכל חלקי האירוע יחד (דפוס מוצלב): הייתה חתונה מאד שמחה, הכל היה מקסים: האולם, התזמורת וכו'.

אם את מרגישה שאת נמצאת בדפוס מסוים והיית רוצה להשתנות או להוסיף עוד צורת הסתכלות, הינך מוזמנת לפנות לטיפול קינסיולוגי אישי שיכוון אותך לדרך שלך. בהצלחה, עדינה מסטבאום

כתיבת תגובה

סגירת תפריט