ידוע היום שאחד מגורמי המוות העיקריים הם השמנת יתר. יש המכנים זאת אפילו "מגפה".

ממחקרים רבים שנעשו בנושא, עולה שהשמנת יתר קשורה בתופעות לוואי בריאותיות חמורות. כ-60% מהילדים בגיל 5 עד 10 שנים הנחשבים שמנים כבר נושאים בתוכם גורם סיכון קרדיו-ואסקולרי כמו שומני-יתר בדם או היפרליפידמיה (hyperlipidemia), יתר-לחץ-דם (כן, כבר בגיל זה!) או רמות אינסולין מוגברות. בערך 25% מהילדים השמנים בגיל זה, עלולים כבר לשאת בתוכם גורמי-סיכון כאלה או אף יותר. גורמי סיכון בילדים בגיל צעיר ביותר יתפתחו למחלות כרוניות כאשר יהפכו למבוגרים. כמעט 80% מבין הבוגרים השמנים סובלים מאחד המפגעים הבריאותיים הבאים: סוכרת נרכשת, רמות כולסטרול גבוהות, יתר-לחץ-דם, מחלת לב כלילית, מחלת כיס המרה או פגיעה כרונית במפרקים ואפילו סרטן. כ-40% מבין הבוגרים השמנים לוקים בשניים או יותר מהפגעים שהוזכרו.

השמנה, באופן בסיסי, היא מצב בו כמות האנרגיה שנכנסת לגוף (הנקבעת על ידי כמות הקלוריות במזון שאנו אוכלים) עולה על כמות האנרגיה הנפלטת (כמות הקלוריות שאנו "שורפים" בפעילות גופנית).אם יש יותר קלוריות נכנסות מאשר יוצאות, נוצר עודף בגוף. הגוף אוגר את "עודף" האנרגיה הנכנסת מאחסן אותה במאגרי שומן בגוף, ושומר אותה לימים רעים.

גורמי ההשמנה העיקריים הם: אכילה בכמות מוגזמת, אכילת מזונות לא בריאים, חטיפים עתירי שומן, דברי מתיקה. אכילה בשעות לילה מאוחרות, אכילה ללא שעות מסודרות. קצב חילוף חומרים נמוך.חוסר פעילות גופנית.הפרעות אנדוקריניות לדוגמא-תת פעילות בלוטת התריס ,תסמונות גנטיות. מוטציות בחלבונים המשפיעים על התיאבון, תורשה- ילדים בעלי נטייה להשמנה הם בנים או בנות להורים שמנים,הפרעות אכילה. אכילה מתוך צרכים נפשיים במנגנון של פיצוי. מחלות נפשיות מסוימות.

מדד המשקל הרצוי BMI מחושב על פי נוסחה המתייחסת ליחס בין המשקל והגובה., כל אדם יכול לחשב היכן הוא נמצא ביחס למשקל הרצוי עבורו. משקל/גובה בריבוע .אפרט פה מספר עקרונות:

יש להעדיף מוצרים טבעיים ומלאים

יש לאכול תזונה מאוזנת עם כל רכיבי המזון:פחמימות מורכבות, חלבונים, מעט שומן, ירקות ופירות ולא לאכול רק דבר אחד "כי הוא מרזה")

יש לאכול כמות של צלחת אחת ולא יותר (הקיבה היא כמו בלון, יש לה סף מסוים שבה אנחנו מרגישם שבעים. אולם, אם נמשיך לאכול אפילו רק עוד קצת: הקיבה לפתע תתרחב ותאפשר כניסה של עוד הרבה אוכל – הרבה יותר מידי ממה שהגוף צריך ויכול לעכל כראוי)

תזונה מאוזנת חיבת לכלול ירקות: גם חיים וגם מבושלים (עדיף אידוי או בישול קצר מאד – של כמה דקות)

חשוב לאכול ירקות עלים כמו כרוב וחסה ולהוסיף עשבי טיבול

להמעיט בסוכר (יש לזכור שהתחליפים לסוכר כמו במשקאות דיאט הם מאד מסוכנים!!!)

להמעיט במוצרים שמנים מטוגנים

כל אדם יכול לשלוט על מה הוא מכניס לפה (כמו שהוא שולט על מה הוא מוציא מהפה..)

יש להקפיד על פעילות גופנית קבועה לפחות פעמיים בשבוע

נשימה עמוקה דרך האף (מאפשרת לחמצן להיכנס לגוף ולעזור למערכת הדם)

חיים רגועים ללא מתחים (חשוב לעיכול המזון ועיכול חוויות החיים)

כתיבת תגובה

סגירת תפריט